28 października, 2021

Praca za granicą: Bezpieczny wyjazd do pracy. (PORADNIK DLA POSZUKUJĄCEGO PRACY)

– Na co muszę zwrócić uwagę w ogłoszeniu o pracę?
 – Jak zdobyć pracę za granicą bez znajomości języka?
 – Jak znaleźć pracę z zakwaterowaniem?
 – Czy mogę wyjechać z bliskimi? Rodziną lub przyjaciółmi?
 – Co grozi, jeśli będę pracować nielegalnie.
 – Gdzie szukać legalnych ofert?
Odpowiedzią jest Vanner.

Praca za granicą zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, związanym głównie z tym, że nie do końca znamy i zdajemy sobie sprawę z porządku prawnego w Państwie w jakim będziemy pracować. W związku z tym w ogłoszeniu o pracę w polskiej firmie oprócz stawki należałoby zwrócić uwagę na 3 podstawowe rzeczy :

a) Czy pracodawca zgłasza mnie do obowiązkowego ubezpieczenia ZUS.

Jest to podstawowy obowiązek pracodawcy, natomiast pracownikowi daje on bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej. Jeśli jesteśmy zgłoszeni w ZUS możemy mieć pewność, że w przypadku wypadku w pracy, ciężkiej choroby w placówce medycznej po podaniu numeru PESEL zostaniemy za darmo otoczeni opieką zdrowotną.

b) Jaką formę zatrudnienia proponuje pracodawca / agencja.

Najbardziej legalną formą zatrudnienia w Polsce jest umowa o pracę, bądź umowa zlecenie. (obydwie formy mają swoje wady jak i zalety). W przypadku kiedy proponowana forma współpracy jest inna – powinno to budzić nasze podejrzenia. Jest wiele negatywnych skutków jakie mogą się przydarzyć pracownikowi, kiedy nie ma on podpisanej umowy, bądź zatrudniony jest na podstawie innych przepisów.

c) Czy potencjalny pracodawca w sposób rzetelny przeprowadza szkolenia BHP, badania medycyny pracy, sanepid.

Temat często bagatelizowany przez pracowników, raczej nie do sprawdzenia na etapie oferty pracy. Natomiast po przyjeździe do Polski, każdy pracodawca w pierwszych dniach pobytu powinien skierować pracownika przed przystąpieniem do pracy na badania medycyny pracy oraz przeprowadzić odpowiednie do stanowiska szkolenia BHP. Często zdarza się, że pracodawcy „załatwiają” powyższe badania bez wizyty u lekarza. Może się wtedy okazać, że trafimy do środowiska pracy, które jest dla nas szczególnie szkodliwe, co spowoduje u nas ciężkie zachorowania, a bywały również przypadki kiedy brak odpowiedniej diagnozy na wstępie powodował śmierć.

Często wydaje się, że praca w sposób nielegalny (na czarno) lub pół legalny nie stanowi dla pracownika żadnego ryzyka, że to pracodawca odpowiada przed organami Państwa. Nie jest to do końca prawdą. I tak np.: w przypadku pracy na podstawie posiadania udziałów w spółce (która oferuje wysokie zarobki), po zanegowaniu tego stosunku przez odpowiednie organy administracji obcokrajowiec może zostać deportowany z półrocznym zakazem wjazdu na terytorium Polski. W przypadku otrzymywania wynagrodzenia w części lub całości „w kopercie” organy Państwowe (ZUS) mogą zgłosić się do pracownika o zwrot części wypłaty tzw. „brutto pracownika” które powinno być odprowadzone do budżetu Państwa.

Są to tylko dwa przykłady negatywnych skutków wobec pracownika, natomiast funkcjonuje ich dużo więcej. Prawda jest taka, że żaden kraj w dzisiejszych czasach nie może pozwolić sobie na uszczuplenie wpływów z podatków i większości przypadków będzie starał się ostro karać wszelkie wykryte przypadki.

W związku z powyższym jak możemy ograniczyć ryzyka związane z nielegalnym zatrudnieniem?

– Potwierdzić wszystkie ustalenia dot. oferty pracy telefonicznie z przedstawicielem pracodawcy.

– Zwrócić uwagę na formę oraz treść podpisanej przez nas umowy.

– W pierwszych dniach po przyjeździe zwrócić uwagę czy miały miejsce następujące sytuacje : czy byłem/am u lekarza medycyny pracy, czy przeprowadzono ze mną odpowiednie szkolenia BHP, czy poinformowano mnie o obowiązku posiadania numeru PESEL.

W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Udzielimy niezbędnych informacji #VANNER

IRYNA +48 730 540 170

Yulia +48 533 928 992

Powiązane wpisy

Co przyniesie maj?

W maju wiele przedsiębiorców może odczuć trudności związane z brakiem rąk do pracy, ponieważ coraz więcej pracowników tymczasowych wybiera pracę przy zbiorach, a Państwowa Inspekcja Pracy coraz częściej zakazuje korzystania […]

WIĘCEJ

Outsourcing pracowniczy i procesowy – ważna jest różnica

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone działanie urzędów wojewódzkich odmawiających wydania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców w związku z tzw. outsourcingiem. Podobne stanowisko zajmują starostowie w odniesieniu do oświadczeń o zamiarze […]

WIĘCEJ
x

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z celami określonymi w Polityce prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.